Choď na obsah Choď na menu
 


Bozkanie koránu pápežom

30. 1. 2010

Slová kňazov z Jarku, ktorých urazil pápež Ján Pavol II. vzbudili mnohé protichodné reakcie. Čitateľka blogov na SME podpisujúca sa ako Standy napísala:

"bolo to gesto dobrej vole a toelrancie - ved pobozkanie tej knihy neznamenalo, ze krestania si ju vezmu za svoju... krasne ludske gesto ( http://blog.sme.sk/diskusie/1625611/1/12072507/Paranoidny-svet-nabozenskych-fanatikov.html#12072507#ixzz0e5ENKddl )

Reagoval som: "Prepáč Standy, ale aj v tomto detaile si dosť mimo. Neviem, či si si niekedy všimla, ale každý katolícky kňaz pred čítaním svätého Evanjelia na svätej omši pobozká Sväté Písmo. Každému aktívnejšiemu katolíkovi teda toto gesto Jána Pavla II. môže, pripustím, že aj nemusí pripadať ako postavenie Koránu na úroveň Biblie! O tom je to!

Pápež JPII mohol reagovať na výtky katolíkov, ktoré sa hneď vyrojili. Ale ich ignoroval! Nakoľko viem. Nechal ich zosmiešňovať, hoci sám svoje gesto už nezopakoval, a dúfam, že ho nenapodobní ani jeho nástupca. Keby bol Svätý otec jednoducho povedal, že o tom geste vopred neuvažoval, že mu to tak náhle napadlo, že si chcel získať srdcia moslimov, otvoriť pre vzájomnú lásku a poznávanie sa, že to ale už nebude opakovať. Vyšiel by z toho škandálu bez úhony. A bol by aj vlk sýty, aj koza ostala celá! Lenže on tak neurobil. Kto je potom otcom oddelenia? Špička ľadovca, na ktorej sú traja kňazi a diakon, alebo tí, ktorým hýbu obrovským telesom, akým je Katolícka cirkev.

Vôbec by mi nevadilo, kešby sa pápeži bozkávali s komunistami, satanistami, usvedčenými vrahmi. Tam sa dá povedať, že ide o "gesto dobrej vole a toelrancie." Ale pobozkať svätú knihu moslimov znamená niečo úplne iné. Raz sa mi chválil jeden mladý kaplán, že všetci na jednom stretnutí bozkali prsteň biskupovi - okrem neho. Ten kňaz sa medzitým oženil, a keď nedostal dišpenz (súhlas) pápeža, sám vystúpil z Cirkvi. Iný kňaz mi vysvetlil, že nebozkáme prsteň biskupovi, pápežovi na znak poníženosti, ale tým uznávame jeho úrad, funkciu.

Možno zase pobúrim nejakých fundamentalistov. Ale mne sa napr. páčili slová toho istého pápeža na preplnenom marockom štadióne: "Sme synmi a dcérami TOHO ISTÉHO BOHA!" Pripomeniem najmäa naším prihorlivým fokolarínom a im podobným ekumenistom: To sa vôbec nedá povedať o hinduistoch, budhistoch, taoistoch a iných príslušníkoch panteistických vyznaní.

Ešte by som sa vrátil k odlúčeným bratom a sestrám moslimov. Je tisíc spôsobov, ako si ich ľudsky uctiť. Aspoň takú nie úplnú maličkosť. Neviem, či aj teraz, ale v minulosti určite nepočúvali s nadšením, keď ich pomenúvame "mohamedánmi." A to ako na Slovensku, tak aj  v Čechách. Správne pomenovanie je MOSLIM. Takisto je netaktné pomenovanie "mohamedánske náboženstvo, vyznanie." Správne a aj stručnosťou oveľa vhodnejšie je: ISLAM."

Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Á co Matka Tereza???

(Makro, 14. 6. 2011 13:50)

Ta dokonca nechavala pochovat inovercov v ich rituali a aj im nosila vodu s ich posvetnej rieky??? Takze ucta je o tom a bozk je o ucte. Vydel si ho klanat sa Alahovy??? Nevidel. Prepac domyslas si a Jan Pavol 2 viac krat uviedol ze jedina cesta k Bohu je Jezis Kristus. Mne sa zda ze viac chces mudrovat ako hladat pravdu. Ten tvoj posledny odsek nieje o ucte ale len o korekture. Zamysli sa nad tym co je prava ucta.