Choď na obsah Choď na menu
 


Problém s likvidáciou záhradiek v Poprade – Spišskej Sobote

23. 5. 2009

Množstvo divákov a čitateľov dnes zarmútil a asi ešte viac pobúril a pohoršil predaj pozemkov vo vlastníctve farnosti Poprad – Spišská Sobota.

Nepodpísaný článok v Popradskom Korzárovi (Nejasný obchod prešetruje biskupský úrad. Známy popradský farár mlčí o pozemkovom kšefte), patriacemu tlačovému a vydavateľskému molochu Petit Pressu, súčasti nadnárodnému alebo koncernu patriacemu vyvolenému národu, môže byť jednoducho súčasťou cielenej diskreditačnej kampane proti Cirkvi. Je napísaný značne diletanstky, autor-i zrejme len nekompetentne „vyšetrovali,“ pričom nekonzultovali s nikým, kto sa trochu vyzná v chode Rímskokatolíckej cirkvi. Anonymný(í) autor-i sa zjavne domnievajú, že v cirkvi funguje aj spravovanie majetkových vecí podobne ako v štáte (najmä socialistickom), či vo veľkej firme štruktúrovanej na divízie, závody, prevádzky, dielne a pod. Asi aj preto neráčili sa ohlásiť tam, kde je predovšetkým kompetentný sa vyjadriť – farár, v ktorého vlastníctve kontroverzné pozemky boli.

Myslím si však, že problém, prinajmenej do jeho vyriešenia by nemal žiadny katolík zmietnuť zo stola, resp. mávnuť nad ním rukou, že nás sa to netýka. Neviem, aké problémy snáď boli medzi farnosťou a obyvateľmi, ktorí užívali ich pozemky, platili za ne nájomné a mestu dane a iné poplatky. Keď aj Spišské biskupstvo malo záujem už v r. 1999, aby sa pozemky odpredali ich užívateľom. Dúfam, že sa čoskoro dozvieme viac. Osobne som, predbežne ochotný zapojiť sa aj aktívne do zbierky, aby sa mohli pozemky odkúpiť späť a znovu prenajímať, resp. predať doterajším užívateľom.

Karol Nagy

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pozemky boli vo vlastníctve biskupstva

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 23. 5. 2009 20:42)

Podľa info, ktoré mi pred chvíľou poskytol pán Michal Lipták, farár v Spišskej Sobote, pozemky patrili biskupstvu. Terajší majiteľ ich kúpil za cenu 430,- Sk/ m štvorcový, ponúkal ich užívateľom po 460,- Sk (priemerná cena poľnohospodárskej pôdy je u nás okolo 0,15 €/m štvorcový).

Biskupstvo požadovalo v minulosti oveľa nižšiu cenu, predtým v tejto veci mal jednať za biskupstvo generálny vikár Mons. Ján Zentko. Ten, žiaľ nečakane zomrel 14. marca tohto roku. Aj takéto smutné súvislosti vyjdu na povrch. Pravdepodobne by ani k tejto nemilej záležitosti nedošlo, keby ju mohol uzavrieť pán Zentko.