Choď na obsah Choď na menu
 


Biskup Baláž ostro proti ateistickému chápaniu morálky Ivetou Radičovou

20. 2. 2009

Mons. Rudolf Baláž venoval veľkú časť svojej katechézy v dnešnej sv. omši prenášanej Rádiom Lumen od 18:00 štátnej moci v podmienkach demokracie, v jasnej súvislosti s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami.

Nie som si však istý, komu boli jeho slová hlavne určené. Snáď najmä poslancom a iným predstaviteľom Kresťanskodemokratického hnutia. Lebo, obávam sa, že len veľmi málo ľudí, aj v kostole mali úplne jasno, koho si zobral na mušku. Povedal: „My si máme poriadne preskúmať, koho ideme voliť... Napr..žiaden politik nemôže povedať, že „morálka je vecou dohody spoločnosti.“ Táto veta je hrozná! ... To je pre hlúpych.... Adolf Hitler, všetky zbojstvá, ktoré vykonal, vykonal na základe toho, že mu to odsúhlasili v Reichstagu... Táto doba od nás vyžaduje, aby sme neboli tými, ktorí podporovali Hitlera v Reichstagu.“ Nedá sa povedať, že pán biskup prirovnal Ivetu Radičovú k Hitlerovi. Jej meno počas celej kázne, tak ako ani žiadne iné meno zo súčasnej slovenskej politickej scény priamo nespomenul. Hitlera však uviedol hneď po citáte členky SDKÚ a túto dvojicu osobností aj viackrát v pokračovaní obmieňal.

Pripomínam len, že spomenutú vetu (v trochu inom znení, ale v presne rovnakom zmysle) povedala nedávno Iveta Radičová, kandidátka aj vedenia Kresťanskodemokratického hnutia. V kázni mi však chýbal akýkoľvek náznak dištancovania sa od postkomunistu Gašparoviča. Postavenie Stalina na roveň Hitlera v kázni banskobystrického biskupa podľa môjho názoru nebolo tým, čo by mohlo aspoň niektorých katolíkov odradiť od toho, aby volili starého ..uja opäť za prezidenta.

Verím, že pán biskup čoskoro dopovie to nedopovedané. A snáď aj ľudia skôr prijmú pozitívne doporučenie, že kandidátom katolíkov by mal byť aj pri prezidentských voľbách katolík. Taký, o ktorom v tomto smere takmer nik nepochybuje, a to aj napriek sympatiám, či nesympatiám, napriek jeho prípadným chybám, či domnelým chybám v minulosti - František Mikloško.

(kn)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.