Choď na obsah Choď na menu
 


Musím, žiaľ voliť pani Radičovú

5. 3. 2009

Myšlienkou voliť pána Mikloška som sa viackrát zaoberal. Je to pekná myšlienka. F. Mikloško by si zaslúžil byť hlavou štátu,  aj občania by si zaslúžili mať takého prezidenta. Nie je  rýchlokvaseným kandidátom aký posiaľ vždy zvíťazili na Slovensku. Má to však jeden háčik v tom, že v prieskumoch má pán Mikloško oproti favoritovi Gašparovičovi  a pani prof. Radičovej veľký percentuálny prepad preferencií. Matematicky chápané by sa teda do druhého kola nedostal Hrozí tak, vinou trieštenia hlasov,  že bude v prvom kole zvolený pán Gašparovič, čo naozaj ja odmietam. A i ked nechcem, budem nakoniec musieť žiaľ voliť pani Radičovú.

E. K.

 

Vážený pán E. K., situácia je predsa značne odlišná oproti roku 2004

 

Obávam sa, že tieto voľby by mohli dopadnúť naozaj žalostne. Ak by ich napríklad vyhral Ivan Gašparovič, stal by sa prezidentom, ktorého nechcú ani jeho vlastní voliči. Z jedného prieskumu medzi vysokoškolákmi vyšlo, že až 57% z tých, ktorí sú rozhodnutí voliť Gašparoviča by si prialo za prezidenta niekoho iného, niekoho, kto však nekandiduje (Kukana, Bútoru, Fica, Slotu, Beňovú). Ak bude prezidentkou Iveta Radičová, tak tiež so žiaľom vlastných voličov, ako napr. Vás.

Iste mnohí zo sympatizantov F. Mikloška by v prípade, ak nepostúpi do druhého kola budú voliť vo finále kandidátku súčasnej opozície. Nie je však najmenší reálny dôvod, aby tak konali už v prvom kole!

Vy sa obávate, že by mohol byť Ivan Gašparovič zvolený už v prvom kole. Áno, tieto obavy sa vyslovovali v médiách už niekoľko týždňov. Ale točili sa okolo právneho sporu, či stačí kandidátovi získať v prvom kole najmenej 50% zo zúčastnených voličov, alebo musí získať 50% z počtu všetkých oprávnených voličov. To znamená, že ak by sa v prvom kole zúčastnilo 50% voličov (Taká vysoká volebná účasť na prezidentských voľbách u nás ešte nebola), museli by všetci voliť Ivana Gašparoviča! To iste uznáte, je úplne vylúčené. V prípade ešte vyššej účasti – 60% by muselo voliť Ivana Gašparoviča 84% voličov, aby sa stal prezidentom v prvom kole. Spor o výklad ústavy vyriešila Ústredná volebná komisia. Kandidátovi nestačí získať v prvom kole 50% hlasov zo zúčastnených voličov. Nikto voči tomuto rozhodnutiu relevantne nenamietal. Ale keby sa aj malo stať, že by Ivan Gašparovič uspel s takým vysokým podielom hlasov, a niekto by sa rozhodol dať riešiť právny problém Ústavnému súdu SR, pozrime sa ešte na to, aký účinok by pri tomto výsledku mali hlasy pre Radičovú, aký pre Mikloška. Napr. Gašparovič by získal 51%, Radičová 30%, Mikloško 10%. Pomohlo by niečo, keby všetci voliči Mikloška poznali výsledok vopred a všetci by už v prvom kole volili Radičovú? Gašparovič by mal svojich 51%, Radičová 40%. A nech by mala Radičová aj hlasy Martinákovej a všetkých ostatných, zmenil by sa taký výsledok volieb, keby mala aj 49%? Určite nie. Ak rozhoduje nadpolovičná väčšina, ktorú jeden kandidát získa, pre výsledok volieb je úplne jedno, ako sú rozdelené ostatné hlasy. Prepáčte, že to takto podrobne rozvádzam, ale, žiaľ, nie ste sám, kto podobne uvažuje. Jediné, čím môže občan nechtiac podporiť Gašparoviča na prezidenta je NEZÚČASTNIŤ SA VOLIEB!

Takže, prosím Vás, pán E. K., choďte voliť a voľte podľa Vášho najlepšieho vedomia a svedomia. Pripojím ešte zo záveru zamyslenia biskupa Mons. Andreja Imricha:

„Hoci by aj reprezentant kresťanských hodnôt vo voľbách nezvíťazil, ale dostal by slušné percento voličských hlasov, bol by to signál pre všetkých politikov, že Božie zákony a kresťanské hodnoty v našej vlasti treba brať vážne.

Ak získa pre nás zahanbujúco nízke percento, potom kresťania dajú všetkým politikom signál, že vo vedení krajiny vôbec nemusia brať do úvahy Božie zákony. A v tom je naša veľká zodpovednosť.!“

Aj Vaša zodpovednosť, pán E. K.

Karol Nagy

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Rozhodnutie som zmenil

(Eugen K., 5. 3. 2009 23:47)

Po pozornejšom uvážení a aj po prečítaní tohoto článku som svoje rozhodnutie zmenil. Keďže prvé kolo bude pre nás veriacich viacmenej vyjadrením názoru kto by prezidentom nemal byť a tiež aj vzhľadom na tú skutočnosť, že moja voľba výsledok neovplyvni a pán Gašparovič sa do druhého kola dostane spolu s pani Radičovou, takže budem demonštratívne voliť pána Františka . Mikloška . Presvedčila ma okrem už spomínaných dôvodov aj homília jeho milosťi pána biskupa Baláža, v ktorej široko objasnil aký postoj máme zaujať napriek výsledkom. Je hlboko pravdivý a ja s ním súhlasím. Ďakujem za vaše objasnenie celej problematiky a pripomenutie si našej zodpovednosti pred Bohom aj pred sebou samými