Choď na obsah Choď na menu
 


Kresťanské voľby - anketa

10. 4. 2009

Ivan Šimko, keď sa vzdal kandidatúry v prospech Františka Mikloška sa vyjadril, že tento krok robí, keďže uznáva prieskumy, ako kvázi kresťanské primárky. Vzdal sa v mene jednoty kresťanov. Súhlasite s tým, aby sa uskutočnili po viacročnej príprave, v roku 2013, rok pred voľbami prezidenta v roku 2014 reálne kresťanské primárky? Kresťanské primárky ako voľby, v ktorých by kandidovali aj volili len kresťania a víťaza týchto volieb by mali potom podporovať všetci kresťania aj všetky kresťanské strany. Súhlasite? Áno? Nie?

 

 

Fiktívne voľby (autor reaguje na návrh kresťanských primáriek – adm.) sú zaujímavým nápadom. Vždy sa vyskytujú nejaké ale. Pretože na prípravu zostáva veľa času, tak niektoré myšlienky, ktoré považujem za sporné:

1. Voľby sú voľbami preto, lebo dávajú možnosť každému sa rozhodnúť a za svoje rozhodnutie nie je nikomu zodpovedný. Čiže môžeme očakávať od niekoho, že sa tak, alebo onak rozhodne voliť, alebo aj nevoliť a pri tom nesmieme mu nič vyčítať alebo byť nespokojný s jeho rozhodnutím. Nikoho nesmieme determinovať.

2. Viacerí v mene zodpovednosti kresťana nabádali nevoliť istého kandidáta. V mene tej istej zodpovednosti iní odporúčali voliť toho kandidáta. Už len z tohoto je vidieť, aký rozdielny pohľad majú príslušníci tej istej skupiny, t.j. kresťanov, pričom dominovali vyjadrenia katolíkov, a často bol tam rôznym spôsobom artikulovaný prívlastok, že nebudeme robiť to a to, t.j. nasledovať vyzývateľov, tak páchame hriech, ako extrém boli výzvy na exkomunikáciu prezidentských kandidátov a vydieranie vedenia katolíckej univerzity v Ružomberku niektorými vyučujúcimi.

3. Agenda "kresťanov" sa zúžila na tému potratov, ale nezasiahla rovnako vážnu tému ochrany porodeného dieťaťa v rodine riešením otázok ochrany rodiny a podmienok pre rozvoj počatého života, t.j. ľudsky dôstojných podmienok pre rodinu. Dnes je rozhodnutie pre dieťa aj rozhodnutím pre chudobu. Je zaujímavé, že najviacej bojovných aktivistov bolo z radov nemajúcich deti. Rodiny s deťmi zaujímali diametrálne iné stanoviská, ktoré sa prejavili na výsledku volieb.

4. Agenda kresťanmi (katolíkov) predložených problémov verejnosť nezaujímala. Predstavitelia Cirkvi na každej úrovni by sa mali vážne zaoberať s týmto faktom. Hovorí o formalizovanej viere. Viera neovplyvňuje reálne rozhodovanie veriacich. Ak budeme posudzovať nábožnosť podľa účasti na pútiach, tak môžeme byť spokojní. Ak ich budeme posudzovať podľa počtu detí vychovávaných vo viere (počet detí v cirkevnom školstve, počet krstov, počet povolaní k zasvätenému životu a predovšetkým počet detí žijúcich v konkubináte z našich "dobrých" rodín), tak zistíme, že prehrávame boj pred tým, ako sme zaregistrovali, že vojna už dávno prebieha.

5. Vieme teoreticky postaviť požiadavky na kandidáta. Podľa toho by mal byť kandidát ideálny, možno svätec. Máme príklad z histórie, stačí, keď si zoberieme nášho učiteľa. Mnohých pohoršoval, bol z neho žráč a pijan vína, nechal na seba vyliať voňavku, za ktorú sa mohlo podporiť mnoho chudobných... Teda nenájdeme ideálnu postavu.

6. Vychovali sme si niekoľkých kandidátov, aby sme mali z koho vyberať? Akonáhle sa niekto objaví, ktorý čo len o konskú hlavu predčia druhých, tak ich vyštveme a znemožníme. Obidvaja menovaní kandidáti boli nepriamo vyštvaní. Kde sú tí ostaní, ktorí vopred odmietli stať sa štvancami. Úspech dráždi do tej miery, že napr. europoslanec, ktorý má niečo za sebou a je medzinárodne uznávaný, toho vlastná strana odstaví, a ak ho dá na kandidačnú litinu, tak na nezvoliteľné miesto.

7. Pripravujeme sa svetskými prostriedkami na ovládnutie svetskej moci. Božské prostriedky nie sú v našom arzenáli. Zabudli sme na Neho. Obnova starozákonného národa vždy bola v zajatí.

8. Kresťania nie sú znalí vo využívaní svetských prostriedkov. Platí to najmä v čelení proti agresii a využití moci médií. Slušnosť na nás neplatí, stále nám imponujú agresívni jedinci, ktorí namiesto vedenia národ zvádzajú.

9. Príslušníci inej skupiny, než našej sú považovaní za menejcenných, ak vôbec za ľudí. Je to jedno, či sú to neveriaci, Maďari, alebo Rusíni, alebo nedajbože Cigáni. Keď to urobí vládou podporovaný kandidát, tak sa mu ešte aj tlieska.

10. Obmezenosť slovenského voliča je tak veľká, že v obciach, kde táto vláda robí obyvateľom evidentne na priek, t.j. Šútovo (diaľnica), Pezinok (smetisko), Trebišov( elektráreň), tak volila vládou preferovaného kandidáta. Keď volič nechápe kauzalitu, tak je nevyspytateľný a preto neverím v zmysel prieskumu. Ak by aj priniesol výsledok, ktorý by bol použiteľný, potom pre ješitnosť aktérov treba počítať, že ho nebudú chcieť akceptovať. Po porážke budú zatrpknutí a nebudú chápať, prečo ich národ odmietol, však oni chceli dobro.

 

Ing. Stanislav Trnovec, CSc., predseda Klubu mnohodetných rodín, Club of Large Families, Lichardova 16, 81103 Bratislava, kmr@kmr.sk, 8. apríla 2009, 21:37

 

 

ODPOVED NA ANKETU

ANO

 

Live AID, http://www.liveaid.wz.cz, 8. apríla 2009 22:13

 

 

To je ťažká otázka. Ide o to, či by sa za takého kresťanského kandidáta postavila celou váhou aj Cirkev, nie len "kresťania". Ak by vystupoval ako občiansky kandidát s podporou Cirkvi, bol by som za. Cirkev ale nemôže v kostoloch organizovať zbierky na kampaň, čiže by to bolo ťažké. Viem si ale predstaviť, že by to možné bolo, ak sa podarí zaangažovať laikov. Som ochotný podporiť tento nápad a poskytnúť svoje sily pre takúto dobrú vec.

 

Juraj Švoňavec, Banská Bystrica, 9. apríla 2009, 7:32

 

 

S kresťanskými primárkami súhlasím. Sám som sa v našom združení www.fvo.sk vyjadril o ich potrebnosti už pred piatimi rokmi. Len im treba dať nejakú inteligentnú formu, aby neboli kontraproduktívne. Okrem toho si myslím, že prezidentský kandidát by mal byť v celoslovenskom rebríčku obľúbenosti veľmi vysoko. Ak táto podmienka nebude splnená, tak celá námaha je zbytočná.

 

Ernest Géze, 9. apríla 2009, 9:26 (Autor je podpredsedom Fóra pre verejné otázky – www.fvo.sk – pozn. adm.)

 

 

Áno, som za to.

 

Vladimír Dutka ml., študent Gymnázia Š. Moyzesa 21 Ružomberok, 9. apríla 2009 9:26

 

 

NIE, nesúhlasíme. Počítame, že v kresťanstve sa môžeme viac spoľahnúť na dohodu kandidátov, na to že sa snami budú vedieť porozprávať a možnosti majú viac než dosť. A myslíme, že je tu priestor na zdravú sebareflexiu, nevidíme dôvod robiť „voľby pred voľbami“. Možno ako hlasovanie na nejakom kresťanskom portáli, ale nič viac.

 

Jana a Peter Mózešovci, 9. apríla 2009, 10:09

 

 

Ano  som za, aby sa konali primárky pred ďalšími prezidenskými voľbami.

 

Jozef - Milan Jurko, saleziánsky spolupracovník, Sabinov, 9. apríla 2009, 12:23

 

 

A kto by to mal byť? Páni Palko, Hrušovský, Mikloško ? To sú darebáci, ktorí rozbili koalíciu a zapríčinili predčasné voľby a preto sme tam kde sme. A pán Šimko? Nech sa vráti do "hrobu", jeho "hviezda je vyhasnutým kameňom". Dúfam, že už viac nás nebude otravovať s jeho osobnosťou.

 

Milan Polák, Senec, 9. apríla 2009, 20:52

 

 

Súhlasím!

 

Václav Galo, rímskokatolícky farár v Brezničke, dekanát Novohrad (Lučenec), 10. apríla 2009, 13:55

 

 

neviem si to dost dobre predstavit, ako by mali take "krestanske" primarky prebiehat, ale viem si celkom dobre predstavit, ake budu na ne reakcie "ne-krestanov"... A tak trochu nerozumiem, co by sa nimi akoze malo dosiahnut? Lebo neviem, ale mam stale pocit, ze niekomu asi nedochadza, ze nas krestanov je na Slovensku dost malo, aby sme mohli v takom vacsinovom systeme nieco viac dosiahnut ako dosahujeme... Je to skor ta "mala" a nenapadna "praca soli", co nam ostava v tomto "poli"... :o)... Celkove je podla mna dost velky problem s osobnostami v nasej krestanskej politickej "spicke"... Niezeby ludia, co tam su, nemali aj velke zasluhy z minulosti (hlavne tej socialistickej, ale ta uz viacerym cim dalej menej hovori), pripadne zeby neboli aj "velkymi" ludmi a osobnostami pre urcity okruh ludi, ale akosi im "cosi" este chyba, kedze nejak tie svetske preferencie im nie su naklonene... :o(... Ale pravda je asi taka, ze nikto nie je dokonaly (a mozno takeho tam vsetci tuziaci ocakavaju) a asi je dost problem pohybovat sa vo vysokej politike a odolavat pokuseniam, ktore z toho plynu.... A mozno aj svet okolo tiez neznesie, aby tam bol nejaky clovek, ktory by bol pre ostatnych zivou vycitkou... Neviem, ci je v tom problem, ci este aj v inom, ale skratka asi to take lahke my krestania v tej politike mat nebudeme a mozno ani mat nemame... :o) Ale ako som uz napisal, mame "kvasit", nie valcovat... :o)... Podla mna este tak Jan Figel by mohol splnat dost vysoke kriteria... ale podotykam, ze si vazim aj vela inych (teda v podstate aj kazdeho brata a sestru :o)), len skoro kazdy uz niekde pochybil, resp. sa to aspon cez media tak podalo (mozno aj nepravdivo) a to uz je potom problem... Je otazkou, ci sa vobec taky boj s mediami a ludmi za nimi da v tejto spolocnosti vyhrat?... V tom "konecnom rieseni", samozrejme, ze vyhra je ista :o), ale aj v tomto case?!

Ono o comsi svedci aj to delenie krestanskych stran... niezeby sa nedelili aj ine, ale na nas to viac krici.... pretoze prave my, krestania, mame byt tymi nositelmi jednoty, za ktoru sa modlil aj nas Pan... ma to vsak byt nejaka "zvlastna jednota", ked nas vsetkych stvoril takych rozlicnych a hlavne jedinecnych... sam tomu este dobre nerozumiem, ale verim, ze raz pochopim :o)

Tak neviem jednoznacne odpovedat na polozenu otazku... skor sa pripajam k modlitbe za schopnych a aj pritazlivych svedkov Evanjelia, ktori dokazu vykonavat mnoho dobra ako pre veriacich, tak aj pre neveriacich, ak sa raz dostanu na riadiace pozicie...

 

Tono Ulicny, saleziánsky spolupracovník, Prešov – Sever, 10. apríla 2009, 19:40

 

 

Kandidat bez realnej podpory relevantnych politickych stran nemaju sancu vyhrat prezidenske volby.  Budem rad ked bude prezidentom nekomunista a krestan ale musi to byt aj kandidat s politickou podporou. Kto bude vase primarky robit, ...., ak nie politicke strany tak to nema sancu.  Aj teraz kedze Fero Miklosko isiel bez podpory KDH prip. SDKU nemal najmensiu sancu, dosiahol akurat rozdelenie krestanov, kedze vela krestanov ho nevolilo lebo rozbija KDH. Viem ako povedal, ked onom KDH uvazovalo, ze jedna kandidatura stacila, potom ked zalozil KDS zrazu kandiduje, aby urobil imidzovu kampan KDS. Takto sa krestanska politika robit nema.

 

Ostavam s pozdravom

 

Ing. Michal Švento, Ružomberok, 11. apríla 2009, 10:11(podpísaný je zástupcom riaditeľa cirkevnej školy – pozn. adm.)

 

 

Ano!

 

Palo Jarkovský, 11. apríla 2009, 18:08

 

 

suhlasim s uskutocnenim primariek

Anna Paľovová, 13. apríla 2009, 16:12

 

 

Dve veci nie sú jasne definované:

1.Či ide o ekumenického kandidáta alebo len katolíckeho

2. Čo znamená, že by ho podporovali "aj všetky kresťanské strany"?

Poznáme na Slovensku nejakú kresťanskú stranu?

Katolíci sú z kostolov zvyknutí, že ich cirkev vedie, teda kandidátov nech vyberie "rada starších" t.j. KBS už teraz a do roku 2012 sa môžu pripravovať.

Nech sú to morálne autority, ktorý spĺňajú vedomostné kritériá z práva a majú skúsenosti nadobudnuté aktívnou účasťou v politike.

Kandidáti sa môžu veriacim predstaviť na stretnutiach po jednotlivých diecézach resp. menších regiónoch, kde predstavia svoj program, budú odpovedať na dopyty zúčastnených. Takto nech obhajujú svoju kandidatúru pred veriacimi.

Ak cirkev jasne definuje zdroje, z ktorých bude financovať primárky, tak nech ich zorganizuje.

Ak nie sú zdroje, nech KBS predloží kandidáta, ktorého sama vyberie.

Ing. Ján Lepko, Banská Bystrica – Staré Hory, 14. 4. 2009, 9:31 (podpísaný je projektantom telekomunikácií – pozn. adm.)

 

 

Nie nesúhlasím.

Ja osobne vnímam kresťanstvo ako osobnú názorovú orientáciu a limity hodnôt, ktoré by mali ovplyvňovať správanie každého kresťana. Teda kdekoľvek je , v ktoromkoľvek povolaní ,strane a postavení. Nesúhlasím apriori s ,,kresťanským " kandidátom. Chcem sa rozhodnúť podľa vlastného vedomia a svedomia a to, že o nejakom kandidátovi bude niekto tvrdiť, že je pre mňa vhodný, lebo je kresťan je pre mňa málo. KDH bola vo vláde a nesprávala sa viacej sociálne ako ostatné strany. Nikdy som ju nevolila iba po prvýkrát keď získala 17% /myslím/ Pre mňa platí dajte cisárovi čo je cisárové a Bohu čo je Božie. Kresťanských vladárov sme už mali....

Katarína Domanská, http://www.domanska.blog.sme.sk, 14. apríla 2009, 15:05

 

 

Je to dobrý nápad, súhlasím, ale treba domyslieť ako to urobiť, aby také primárky reprezentovali väčšinový postoj kresťanov. Ak by to tak nebolo, tak by sa to napokon vrátilo v tom, že vo voľbách by takéhoto kandidáta asi nevolili.

Ing. JUDr. Ivan Šimko, 15. apríla 2009, 11:23 (podpísaný je predsedom strany MISIA 21 - Hnutie kresťanskej solidarity, predtým popredný politik KDH, SDKÚ, federálny poslanec, poslanec NR SR, minister spravodlivosti a podpredseda vlády, neskôr minister vnútra SR – funkcie a tituly doplnené adm.)

 

 

Áno, súhlasím.

Problém však vidím v pomenovaní "kresťanské". Chcete do toho zapojiť aj protestantské spoločenstvá a pravoslávnu cirkev? Pretože ak nie, pomenovanie "kresťanské primárky" by nebolo príliš ohľaduplné voči týmto spoločenstvám...

Martin Kubo, 16. apríla 2009, 18:41 (podpísaný je študentom archeológie a klasickej filológie, http://www.martinkubo.blog.sme.sk – pozn. adm.)

 

 

nemyslim si, a povedal som to verejne aj napriklad na prednaske na puti zalubenych v sastine (http://sefcik.blog.sme.sk/c/183383/Ficime-na-Laske.html), ze nas krestanov je malo. problem je niekde uplne inde. myslim, ze sme malo aktivni, alebo sa nechceme, ci bojime ozvat. v spolocnosti, na internetovych diskusnych forach, vsade. nie sme casto schopni sa zastat pravdy a spravodlivosti, krestanskej moralky a hodnot, ktore su pre nas ukazovatelom smeru. ateisti i vylozeni odporcovia nasej viery a cirkvi nas hravo prevalcuju. nie preto, ze by mali pevne argumenty, ale preto, ze tie nase nezaznievaju. mlcime a kristova krv kvapka z kriza. on nam povedal, ze k nemu vedie trnista a uzka cesticka a my nemame sil na nu vstupit. tak to potom vyzera, ze vacsinovy nazor je protikrestansky. nie je! ten krestansky totiz mlci.

a teraz k tym volbam - ano mali by sme sa spojit a podporit kandidata spolocne. ale je to vobec mozne spojit sa? je to v nasich silach?

Marek Šefčík, 17. apríla 2009 0:05 (podpísaný je stredoškolským profesorom, má blog na SME – pozn. adm.)

 

 

Myšlienka primáriek je zaujímavá, ale má kľúčový problém stanoviť, kto sú vlastne tí kresťania. Tam sa to začína zamotávať. Popremýšľam.

Doc. RNDr. Vladimir Palko, CSc., 17. 4. 2009, 17:59 (Podpísaný je predsedom KDS, bývalým podpredsedom KDH, poslancom parlamentu a ministrom vnútra, pôvodnym povolaním: matematik, bloguje na stránke Týždňa – tituly a funkcie doplnil adm.)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Nie

(Tomas Supina, 8. 5. 2009 10:23)

Nie (prepísané z e-mailu, zo dňa 20. 4. - pozn. adm.)

Tentokrát pre vysvetlenie :)

(Martin Kubo, 18. 4. 2009 13:59)

Mal som na mysli tú prvú možnosť: ak sa kandidát reprezentujúci aj kresťanov nedostane do druhého kola.
Počas druhého kola volieb boli totiž medzi kresťanmi dva hlavné názorové prúdy: voliť Ivetu a neísť voliť. A oba tieto názory sa snažili opierať o kresťanskú morálku...

Ad Martin Kubo, 18. 4.

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com , 18. 4. 2009 13:05)

Možno nerozumiem dobre otázke:

"Ak by sa primárky realizovali, je možné a užitočné zrealizovať nejakú voľbu kandidáta, za ktorým stoja kresťania, i keď nešiel do prvého kola ako kresťanský kandidát,(aspoň na niektorom kresťanskom webe) pred druhým kolom?"

ak otázke rozumie, tak Martin má na mysli buď:

1. Situáciu, keď by víťaz kresťanských primáriek v riadnych voľbách nepostúpil do druhého kola.

2. Situáciu, keby sa kresťanské primárky rok pred voľbami vôbec neuskutočnili.

Odpoviem na prvú alternatívu. Samozrejme, že istý zmysel by to malo, bolo by to však naozaj skôr len prieskumom verejnej mienky. Mohli by sme si rozobrať všetky prednosti, ktoré budú mať také primárky rok pred voľbami a uvideli by sme, že viaceré z nich by sa v takých voľbách medzi prvým a druhým kolom už nemohli uplatniť.

Pre doplnenie

(Martin Kubo, 18. 4. 2009 11:33)

Moje základné stanovisko k primárkam môžete vidieť vyššie. No po prečítaní viacerých názorov, z ktorých bola väčšina naozaj konštruktívna som sa rozhodol svoju odpoveď doplniť:
Samotná myšlienka primáriek je podľa mňa dobrá, lenže primárky samotné by mohli poskytnúť priestor pre "špinavú" kampaň. Treba si teda položiť základnú otázku: Čo má byť zmyslom týchto volieb?
Ja vidím zmysel najmä v tomto: Primárky by mali dať signál všetkým kresťanským kandidátom (resp. kandidátom, ktorí chcú zastupovať aj kresťanstvo), aby prenechali svoje miesto človeku zvolenému v primárkach. Aby sme tu nemali dvoch kresťanských kandidátov, ktorí sa delia o naše hlasy a tým pádom sa znižuje pravdepodobnosť ich zvolenia...
Primárky by mali zároveň ujednotiť postoj kresťanských organizácií (vrátane hierarchie) voči jednotlivým kandidátom. Aby sa nestalo, že KDH podporuje iného ako KDS.
Dôležité je celé "kresťanské primárky" poňať a interpretovať ako voľbu všetkých kresťanov pre jedného kandidáta, ktorý je schopný nás zastupovať. Musíme sa vyhnúť akémusi nátlaku na svedomie jednotlivca, heslám typu: "Kresťania, voľte XY!" "Ak nebudete voliť XY..." Jednoducho treba mať úctu voči slobodnej vôli jednotlivca, rešpektovať ju. Výsledky týchto primáriek by mali byť pre voličov samotných iba poradný charakter, nie záväzný.
Nemali by sme voliť na základe osobného života, morálnej dokonalosti, jednotlivých postojov kandidáta. Hlavný dôraz by mal byť na zvoliteľnosti, schopnosti reprezentovať (aj kresťanov), vzdelanosti a iných schopností. Kresťanský kandidát nemusí byť svätec a nemali by sme ho odsudzovať na základe jedného výroku, zatiaľčo celkový obraz zavrhneme.
Otázka na záver: Ak by sa primárky realizovali, je možné a užitočné zrealizovať nejakú voľbu kandidáta, za ktorým stoja kresťania, i keď nešiel do prvého kola ako kresťanský kandidát,(aspoň na niektorom kresťanskom webe) pred druhým kolom?

Samozrejme, že aj pravoslávnych

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 17. 4. 2009 16:00)

Martin Kubo sa pýtal 16. apríla 2009, 18:41:

"Chcete do toho zapojiť aj protestantské spoločenstvá a pravoslávnu cirkev? Pretože ak nie, pomenovanie "kresťanské primárky" by nebolo príliš ohľaduplné voči týmto spoločenstvám..."

V tejto iniciatíve sa zatiaľ len pýtame na názory. Nikomu neprislúcha vyjadrovať sa za iných. Sám za seba samozrejme by som sa tešil čo najaktívnejšej účasti predstaviteľov aj radových veriacich VŠETKÝCH registrovaných cirkví. Keby sa o tom niekedy hlasovalo, a mal by som hlasovacie právo, hlasoval by som len proti tomu, aby spoluorganizátormi kresťanských primáriek bola aj Cirkev Ježiša Krista svätých posledných dní (mormoni), resp. mormonské spoločenstvá, LEBO SVOJU REGISTRÁCIU V SR DOSIAHLI PODVODOM (Ak by niekto chcel na túto vetu reagovať, prosím na: http://www.msg.nfo.sk/viewtopic.php?t=505&sid=af243b404e4b92dd6b88c4cc899e76d7 ).

Martin Kubo, bol by som Ti veľmi vďačný za akékoľvek e-mailové kontakty, web stránky pravoslávnych spoločenstiev, najmä takých, ktoré najú diskusné fóra, alebo sú inak interaktívne, tiež za e-mailové adresy jednotlivých pravoslávnych veriacich. Samozrejme, že v tejto veci nevidím najmenší dôvod, aby sme nespolupracovali. Aj Tvoj blog som zaradil do dvoch databáz; prolife blogy, aj kresťanské blogy.

Koho nie a koho áno

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com, 10. 4. 2009 14:35)

Pán Polák, prečítali sme si, koho by ste v kresťanských primárkach asi nevolili. Teším sa, že sa čoskoro dočítam aj iné mená, koho by ste volili alebo aj koho by ste Vy osobne navrhovali.