Choď na obsah Choď na menu
 


Nevedeli, nechceli alebo aj nemohli odpovedať kňazom z Jarku?

3. 3. 2010

 

Už dva týždne som zvažoval, akým spôsobom podať stručne a pochopiteľne smutnú kauzu exkomunikácie kňazov z Jarku pri Nitre, zo 17. decembra minulého roku. Napísal som o týchto súvislostiach už viacero článkov, tisícky príspevkov na rôznych fórach a stovky chatov s rôznymi ľuďmi. Až sa mi ohlásila chat-om Mária – a článok bol hotový za pár minút.
 
Mária, 17:40: Ahojky.
 
Ja: Ahoj! J Môžem Ti dať jednu otázku? Teologickú?
 
Mária, 17:43: No môžeš, len neviem či budem vedieť odpovedať.
 
 
Mária, 17:45: Áno.
 
Ja: Vidíš. Takže si vzdelanejšia v katolíckej viere, odvážnejšia v hlásaní živého Krista, než všetci naši katolícki biskupi a kňazi dohromady.
 
Mária, 17:47: No najprv som chcela napísať, že juchu, ale vzapätí si poviem, že to je akurát tak smutné.
 
Ja: Takže, keď si sa ma včera pýtala na tých kňazov z Jarku, tak otázka, ktorú som Ti dal, je jednou zo siedmych, za ktoré boli exkomunikovaní!
 
Mária: Ja viem.
 
Ja: A ani na jednu z tých siedmych biskupi nevedeli alebo nechceli, alebo nemohli odpovedať!
 
Mária, 17:50: Podla mňa nechceli.
 

Ja: To je predsa, ale nezmysel stále donekonečna odomieľať len toľko, že vraj podľa cirkevného zákonníka nie sú povinní odpovedať!

 
Mária, 17:51: To áno
 
Ja: Ak NECHCELI, to znamená, že CHCELI MAŤ ZÁMIENKU, aby mohli kňazov exkomunikovať. Lebo samozrejme, že keby odpovedali, tak by ani podľa kňazov z Jarku exkomunikácia biskupov nepripadala do úvahy. Alebo, že vraj vyznanie viery môže formulovať len pápež. Aj to je nezmysel! Vyvraciam ho v tomto článku.
Lenže oni ani NEVEDELI, resp. tušili, že nevedia. Napr. na požiadavku odrieknuť sa ducha z Assisi raz ich teológovia vykladali, že vraj to znamená požiadavku exkomunikovať Jána Pavla II. (Duch Assisi zasiahol aj stá milióny veriacich, keď si myslia, že všetky náboženstvá vyznávajú toho istého Boha). Biskupi to buď nevedia, alebo zámerne klamú, aby poštvali ľudí proti tým kňazom! A žiaľ, dosť sa im to darí. Ako napísali kňazi z Jarku, arcibiskup Zvolenský predviedol bravúrny herecký výkon v TV Lux. Napr. jedna pani mi na verejnom fóre s 65 tisíc ľudmi odpovedala na tú istú otázku, ktorú som dal Tebe rovnakú odpoveď: "Verím." Potom mi to potvrdila, aj keď sme sa o tom rozprávali s prestávkami 1,5 hodiny (popri tom sa starala o päť detí) na chat-e. Po 1,5 hodine sa náhle odmlčala a už sa NIKDY chat-om neohlásila. Vyhráža sa mi, chudera, trestným oznámením. Jej priateľ ma nazýva „diablovým psom,“ hucká aj iných ľudí, hlavne kňazov, aby sa mi aj oni vyhrážali telefonicky a prišli za mňou do BB.
 
Mária, 17:59: To nechápem...
 
Ja: Vyhráža sa mi za to, že som napísal, že ona, deň po vyznaní viery v Krista dopísala, že VERÍ arcibiskupovi Zvolenskému a hneď nato vymazala svoje vyznanie viery v Krista!!! Na to mám samozrejme dôkazy.
 
Ja: Úplne nezávisle odo mňa, vlastne ešte predo mnou to nazval evanjelický farár Ján Bunčák kultom osobnosti v Katolíckej cirkvi! Musím s ním súhlasiť. A iní, mladí charizmatickí protestanti hneď zareagovali, že oni súhlasia a odpovedajú "ÁNO" na všetkých sedem otázok. A - do tretice: biskupi ani NEMOHLI odpovedať. Ak je medzi nimi čo len jeden taký, ktorý čo len občas, zo strachu spolupracuje so slobodomurármi.. Jedným z najznámejších takých biskupov je biskup Rábek, ktorý bol dokonca istý čas čestným predsedom nitrianskeho Rotary klubu. Slobodomurári medzi katolíckymi laikmi, či minimálne duch slobodomurárstva a New Age medzi nimi je asi najvýraznejší v hnutí Focolare. Týmto sa podarilo obsadiť aj najvýznamnejšie posty, aké zaujímajú laici v Cirkvi, ale aj napr. v KDH. Jedným z dôkazov je, že ich vodkyňa prijala od Rotary klubu vyznamenanie. A na Slovensku, napr. v Banskej Bystrici robili miestni fokolaríni čo mohli, aby zabráníli zrušeniu hanebného zasvätenia mesta hinduisticko – New Age guruovi Šrí Chinmoyovi (Našťastie, ako v jedinom z tisícov miest vo svete sa im to nepodarilo – 7. strana)!
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Forma alebo obsah?

(Karol Nagy, 2. 3. 2010 0:14)

Čo je dôležitejšie? Forma alebo obsah? Ide o to, že prakticky všetky komentáre zo strany oficiálnych katolíckych sa vyhli témam uvedeným v siedmych otázkach kňazom. Keďže neverím, všeobecne, že forma by mohla byť nadradená obsahu, v dobrej viere musím veriť len tomu, že aj biskupi reagovali na podstatu veci a nie len výlučne na formu, akou im bola výzva predložená.

Apropo, pán skeptik: Veríte, že za nás, a teda aj za vás a za vaše hriechy, Pán Ježiš Kristus zomrel na kríži a na tretí deň vstal z mŕtvych, a to reálne a historicky?

nemohli - ale prečo?

(skeptik, 1. 3. 2010 23:50)

Keby kňazi z Jarku prišli iba s otázkou a s obavou o pravú vieru na Slovensku, určite by nebol problém odpovedať na čokoľvek. Oni ale oslovili biskupov rovno s ultimátom a s vyhrážkou, že biskupov exkomunikujú. Preto by biskupi urobili hlúposť, keby na ich primitívnu hru pristúpili. Preto nemohli odpovedať! A dobre urobili!
A neklamte tu, že kňazi z Jarku boli exkomunikovaní za položené otázky! Viete dobre, že to bolo inak.

Trochu pozitívnejšie

(Karol Nagy, karolnagy7@gmail.com , 8. 2. 2010 16:20)

Našťastie, natrafil som na článok slovenského gréckokatolíckeho kňaza, redemptoristu o. Eireneho, ktorý by nemal problém odpovedať na otázku v úvode rovnako, áno, verím. Usudzujem tak podľa jeho článku - http://sites.google.com/site/eireneredemptio/Home/news---noviny/exkomunkacia-4-knazov